Aký počítač pre PRO100 a KRAY?

            poradca pri výbere počítača

Program PRO100 bol vždy špecifický v tom, že pre prácu nevyžadoval príliš výkonný počítač. Zavedenie importu 3D objektov však znamená, že projekty našich užívateľov sa začali zväčšovať - ​​často sa stretávame so súbormi o veľkosťou stoviek megabajtov až do niekoľko gigabajtov!

Kým jedna skrinka alebo dokonca celá kuchyňa zaberajú veľmi málo, tak dokonalé vymodelovaná izbová rastlina do posledného listu, alebo vlasový koberec, môže zaberať až 99% konštrukčnej veľkosti projektu. A program PRO100 a KRAY render musí načítať, spracovať a zobraziť všetky tieto detaily, čo vyžaduje veľa výpočtového výkonu.

 1. PRO100 - základom je grafická karta. Program pre vykresľovanie využíva technológiu OpenGL grafickej karty. Čím rýchlejšia grafika, tým lepšia. Program PRO100, ale nie je hrou, a tak minúť obrovské peniaze za najnovší model je trochu zbytočné. V praxi nespoznáte rozdiel napríklad medzi RTX 2080 a GTX 1660 Ti a zvýšenie výkonu pri práci v PRO100 bude nepostrehnuteľné.

  Každá karta umiestnená v prvej stovke tohto zoznamu https://1url.cz/wr53v zvládne väčšinu projektov veľmi rýchlo a hladko. Druhá stovka kariet by mala stačiť pre hladkú prácu s projektmi, ktoré nie sú extrémne preťažené importovanými objektmi. Karty umiestnené v zozname nižšie než prvých cca 250-300 neodporúčame.

 2. KRAY render - Najdôležitejší je procesor; čím rýchlejší, tým skôr získame hotový render. Výkon procesora vo vykresľovaní sa najlepšie meria pomocou Cinebench a výsledok tohto testu (presnejšie: Cinebench R15 CPU Multi 64Bit) sa ľahko prevádza do doby vykresľovania: procesor s dvojnásobným výsledkom Cinebench vykreslí scénu dvakrát tak rýchlo.

  Zoznam procesorov možno nájsť na adrese: https://1url.cz/1r53f alebo https://www.cpu-monkey.com/en/cpu_benchmark-cinebench_r15_multi_core-8. V súčasnej dobe (2023) dosahujú najrýchlejší, neserverové procesory výsledky cez 5000 Cinebench bodov a najobľúbenejšie za prijateľnú cenu niečo okolo 2000 Cb.

  Ako kúpiť relatívne silný procesor za dobré peniaze?
  Tu sú užitočné informácie o cene a výkone - https://www.cpubenchmark.net/cpu_value_available.html#xy_scatter_graph
  Vertikálna os je cena, horizontálne - efektivita. Procesory s najlepším pomerom cena / výkon budú vpravo dole, najhoršie - vľavo hore.


  výkon vs cena procesor

  Výkon CPU vs cena


 3. Notebook alebo stolný počítač? - Ak plánujete cesty za zákazníkom a je to váš jediný počítač, potom sa oplatí investovať do kvalitného a výkonného notebooku ako po stránke procesora tak i grafiky. Ak však máme notebook aj stolný počítač, v notebooku bude dôležitejšie grafická karta pre prácu u zákazníka a na stolnom počítači sa oplatí investovať do výkonnejšieho procesora, ktorý vykreslí vizualizáciu v Kray rýchlejšie.

 4. Pamäť RAM - V každom počítači musí byť projekt načítaný do pamäte, aby na ňom mohol pracovať. To znamená, že 4 GB rozhodne nestačí. Stojí za to premýšľať o 16 GB a pre veľké projekty až 32 GB pamäte. Počítač s nedostatkom voľnej pamäte RAM nemôže používať procesor ani grafickú kartu - väčšinu času mu zaberie používaní pevného disku ako náhradné úložisko miesto RAM pamäte.

 5. Srhutí
  Počítače s predinštalovaným Windows 10 a 11, ktoré spĺňajú alebo približujú horeuvedené kritérium (Cb R15 CPU Multi 64bit> 1000, moderné grafická karta), od najlacnejších: 
  Pracovné stanice: https://1url.cz/Qr53l
  Notebooky: https://1url.cz/4r53C
 6. Záverečné poznámky a užitočné odkazy - Ďalším hľadiskom pri rozhodovaní v prípade notebookov je uhlopriečka obrazovky. Čím väčšia uhlopriečka, tým väčšie pohodlie pri práci, ale väčšia hmotnosť notebooku a menšia mobilita. V prípade PC to je kvalitná tichá skriňa, miesto na disku alebo počet portov USB. Tieto parametre nemajú žiadny vplyv na výkon v PRO100 / Kray, ale stojí za to je zvážiť pred nákupom!
  Veľmi dôležitá pre pohodlnú prácu je kvalitná počítačová myš.

  Najčastejšie otázky: https://www.pro100.sk/faq
  Hardvérové ​​požiadavky PRO100 / KRAY: https://www.pro100.sk/pro100#features11-53
  Naša stránka na facebooku: https://www.facebook.com/PRO100.3d/

  Ak máte stále pochybnosti - ukážte tento článok v PC predajni. Chcete pomôcť s výberom, potom nám môžete zaslať mailom odkazy na vami vybrané notebooky alebo PC.
Kancelária

PRO100 software, spol. s r.o.
Vranovská 102
Brno-Husovice 61400
Czech republic